Central European Advisory Group
cz / en / ger / fr / it / esp / rus / 中文

Nový investor

Nový investor

Kdy je nelepší doba na prodej?

Dostali jste nečekanou nabídku prodat vaší firmu nebo její část. Máte k prodeji osobní důvody a nebo se chystáte kupce hledat? Přístup „Já si to prodám sám“ je čistým hazardem a kaskadérstvím.

Na prodej je potřeba se připravit, je třeba vědět co si vyjednat, na co si dát pozor a co přesně je řečeno ve smlouvě o prodeji společnosti (obchodního podílu nebo akcií). Napište nám, rádi se s vámi setkáme a vaše plány probereme.

Pár praktických rad před prodejem:

Jestliže víte, že máte řadu nedobytných pohledávek, uděláte lépe, poradíte-li se svým daňovým poradcem a tyto pohledávky odepíšete nebo prodáte, pokud to je možné. Kupující by je odečetl z kupní ceny.

Máte stroje, prostory, zařízení, vybavení, které nepoužíváte – zkuste je prodat, ukončit nájemní smlouvy, nebo se dohodnout na podnájmu (pokud k tomu máte právo z nájemní smlouvy). Kupující vám za nepotřebné věci a prostory nenabídne víc, a takto můžete alespoň získat prostředky za prodej nebo omezit náklady, které nejsou efektivní.

Hrozí vám například spor se zákazníkem, dodavatelem, zaměstnancem? Snažte se tyto záležitosti vyřešit, než zahájí kupující due diligence. Každý takový potenciální spor znamená pro kupujícího riziko, které použije jako nástroj ke snížení kupní ceny.